persian english
حمایت از کالای ایرانی

منوی اصلی---------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

ميز خدمات پرسنلي

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
9:29 سه شنبه 11
اردیبهشت 1397

منوی آخرین خبرها

شهرستان لامرد

شهرستان لامرد

وسعت و موقعيت جغرافيايي شهرستان لامرد:


شهرستان لامرد با مساحت 3932 كيلومتـرمربع درفاصله 446 کيلومتري از مـرکز استان(شیراز)، در جنوبـي ترين نقطه استان فارس و همجوار با دو استان هرمزگان و بوشهر واقع شده است. از شمال با شهرستان های لارستان وخنج از جنوب و شرق با استان هرمزگان، از جنوب غرب با شهرستان مهر و استان بوشهر همسايه مي باشد.

نزدیکی شهرستان به حوزه کشورهای خلیج­فارس و در کنار آن دارا بودن فرودگاه بین­المللی باعث دسترسی آسان برای گردشگری شده است.

طبق تقسيمـات كشوري شهرستـان لامرد از 4 بخش به نام هاي مركزي،چاه ورز. اشكنـان، ‌علامرودشـت، تشكيل شده است وطبق آخرین سر شماری جمعيت شهرستان لامرد‌83916 نفراست.

ـ وضعیت آب وهوایی:

شهرستان لامرد ازنظرآب وهوایی جزء مناطق گرم وخشک محسوب می شود.حداقل درجه حرارت درزمستان صفرودرتابستان به 50درجه سانتیگرادمی رسد.

ـ پيشينه تاريخي :

درخصوص سابقه تاريخي مطابق آثار باستاني بجا مانده همچون قلعه ها،تل ها،گورستان ها،آسیاب های آبی،قنات ها،سدها وپل ها، قدمت حيات و سکونت و فعاليت در اين خطه به دوران های عصرنوسنگی -مس وسنگ –تاریخی ودوره ها ی اسلامی می رسد.

وجود62 اثرتاریخی ثبت شده درزمره آثارملی وده هااثرغیرثبتی گواه قدمت دیرینه این سرزمین است.

ـ وجه تسميه لامرد:

در بيان وجه تسميه لامرد نیز نظرات متفاوتي ارائه شده است:

لامردون(lamerdoun: در لغت به چادر صحرانشينان اطلاق مي شده است .

لامرز(lamerz: بعضي از مورخين بر اين عقيده اند كه در زمان قاجار همزمان با تقسيمات كشوري توسط خارجي‌ها اين شهر را لامرز به معناي مكاني‌كه مرز نيست نامیده اند. .

لايم رودlaimroud: زماني كه گروه‌هاي انگليسي در دوره قاجار وپهلوي براي كشف نفت و باستان شناسي به اين سرزمين آمدند ، آن را لايم رود ناميدند . زيرا در جنوب اين شهريك راه مال رو قرار داشت كه قافله ها از آن عبور مي كردند ، و به آن لايم رود به معني جاده يا دره گچي گفته مي شده كه به مرورزمان به لامرد تغيير لفظ داده است .

لامردlameraddaً: برخي بر اين عقيده اند كه مهاجران عربي كه براي نخستين بار از بحرين و حجاز به اين سرزمين آمده اند ، اين منطقه را لامرد به معناي راه بدون بازگشت ناميدند .

لامريدlamorid: زماني‌كه انگليسي‌ها در دوره رضاخان پهلـــوي به دنبال استقرار امنيت به ايران آمدند ،‌ مردم اين منطقه از پرداخت ماليات خودداري نموده و به همين دليل اين منطقه را لامريد به معنا ي تسليم ناپذير ناميدند .

.لامرودlamrood:نام دیگری که دردوره پهلوی دوم درتقسیمات کشوری به آن شناخته شده استواکنون لامردlamerd

ـ زبان ومذهب :

زبان رايج در لامرد ،فارسي همراه با لهجه محلي است که در بخشهاي مرکزي و علامرودشت تشابهاتي از نظر لهجه با لهجه بوشهري و زبان لري وجود دارد . مردم بخش اشکنان نيزاز لهجه خاص خود که مشابه با لهجه مردم لارستان است استفاده مي کنند، 100 درصد جمعيت اين شهرستان را مسلمانان تشکيل مي دهندکه 95 درصد آن شيعه و5 درصد اهل تسنن هستند.

جاذبه های گردشگری شهرستان لامرد


میراث فرهنگی، صنايع دستي وگردشگري لامرد

شهرستان لامرد دارای 62 اثر ثبتی می باشد که می توان از جمله آثار تاریخی آن:

مجموعه علی خان اشکنان:

مسجدعلی­خان
از دیگر بناهای دوره قاجاریه اشکنان مسجد علی­خان است. این مسجد دارای تزیینات زیبای گچبری در ایوان و شبستان می­باشد. سقف چوبی مسجد با نقاشی تزئین شده و دارای دو شبستان است که شبستان دوم آن در قسمت زیرین حیاط و شبستان اصلی واقع شده است

حمام: در ضلع غربی و کنار مسجد، حمام علی­خان قرار دارد.

این حمام از دو فضای اولیه، سرینه و گرمخانه تشکیل شده که در قسمت گرمخانه تون حمام نیز قرار دارد

مسجد-حمام -قلعه-آب انبار،مربوط به دوره قاجاریه واقع درمرکز شهراشکنان ازجمله آثارتاریخی است که به ثبت ملی رسیده است

قلعه گبری سورغال:

درفاصله2کیلومتری جنوب غربی لامردوجنوب محله سورغال واقع است. این اثردرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

پل آب رسان اهل:

درفاصله 26کیلومتری شرق لامرد و2کیلومتری شمال شهراهل درمیان یک دشت واقع است. به منظور انتقال آب از دره اهلان به روستای پاقلات ساخته شده است. اين پل آب بر در فاصله 1 کيلومتری شمال شهر اهل در ميان زمين های باير که با شيب ملايمی به سمت شمال امتداد دارد به صورت ديواری عظيم از دور نمايان است.

اين پل آب بر بر روی ديواری به ارتفاع تقريبی 10 متر که نسبت به شيب زمين متفاوت است عبور می کند.مسير پل آب بر از تنگ اهلان شروع می شود و در طول مسير تنها آثار پل که به صورت پشته هايی از خاک تبديل شده نمايان است اما بر روی رودخانه فصلی و در طرف ديگر اين رودخانه اثار پل آب بر به طول 67 متر سالم مانده است.

. این پل سنگ و ساروجی متعلق به حدود 1000 سال قبل که درفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

آسیاب آب ترمان: در فاصله 15 کيلومتری شهر لامرد در مسير اتوبان لامرد-مهر و در سمت راست جاده آسياب آبی ترمان متعلق به دوره قاجاریه می توان مشاهده کرد. . کاربری اثردرگذشته خدماتی بوده و به منظور آرد کردن غلات به کار می رفته ،این اثربه لحاظ موقعیت وهمجواری بااتوبان لامرد-مهربه سهولت قابل دسترس وبازدیدودرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه نهل :روستای پاقلات


اين قلعه در بالای کوه معروف به نهلnehel در شمال غرب و در فاصله 200 متری روستای پا قلات در سمت چپ بنای امامزاده مير مبارک در شهرستان لامرد قرار دارد.

اين اثر در سالهای گذشه توسط باستان شناسان شناسایی و هم اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

-حمام ده کهنه چاهورز،هفت برکه میر حسنی ، استودان شهر لامرد ، محوطه تاریخی گلرخ چاه ورز ، تل علامرودشت ، قلعه گوری رکن آباد ، پل آب رسان خشت ، آب انبارهای پاقلات ، ، آسیاب آبی ابوحنا - وردوان...ازدیگرآثارثبتی شهرستان میتوان نام برد ،

مناطق گردشگری این شهرستان شامل :

-موزه بنی هاشمی علامرودشت:

: این موزه دارای چندهزارشی تاریخی شامل سکه‌های قدیمی، کتاب‌ها و قرآن خطی، ابزارآلات کشاورزی بومی و سنتی، انواع خمره‌ها و کوزه‌ها، لوح قبرها، سنگ‌نوشته‌ها، ادوات جنگی، 200 جلد کتاب خطی با قدمتی بالغ‌بر 800 سال، 10 جلد قرآن خطی با قدمتی بالغ‌ بر 600 سال، آثار کشاورزی و آبیاری در زمان‌های قدیم، ظروف سفالی، سکه‌ها، شمشیرها، تفنگ‌ها، تصاویر بزرگان و سپرهای جنگی ،آلبوم‌های تمبر و عکس و تصاویر بی‌نظیر و منحصربه‌فرد است

ـ منطقه گردشگری تنگ پدنو

این منطقه در4کیلومتری جنوب شهر لامرد قراردارد از ویژه گی این منطقه میتوان از آب روان و وجودقنات ها، نی زارها ،نخلستان های همیشه سبز با پوشش گیاهی مناسب،صخره های زیبا نام برد، استودان تاریخی 1000ساله شهر لامرد در این منطقه وجود دارد. این اثردرفهرست آثارملی به ثبت رسیده است

*منطقه گردشگری لاور خشت :

این منطقه تا شهر لامرد 40کیلومتر فا صله ودر بخش اشکنان واقع شده که دارای نخلستان فراوان و 6 رشته قنات ودر مسیر جاده اصلی استان هرمزگان است که از نظر آب وهوا دارای آب وهوای مناسب و معتدل می باشد .

*منطقه گردشگری آبگرم :

در 20کیلومتری شرق لامرد در نزدیکی روستای کرزا واقع شده است .نوع گوگردموجود در این آب جزء گروه آبهای خیلی گرم دنیا به حساب می آید. دلیل آن حرارت بالای 48 درجه سانتی گراد می باشد که برای درمان دردهای مفاصل و استخوان مو ثر می باشد

*منطقه گردشگری تنگ ترمان

این منطقه در فاصله 12 کیلومتری غرب شهرستان لامرد قرار دارد که دارای پوشش گیاهی نخل - لیمو -انارمی باشد . که قنات های متعدد،آسیاب های آبی زنجیره ای،به اهمیت تاریخی آن مجموعه تفریحی،طبیعی افزوده و آسیاب آبی ترمان در ورودی این تنگه قرار دارد .

*منطقه گردشگری امامزاده میر احمد

این امامزاده در شهر اهل از توابع بخش اشکنان با فاصله 60کیلومتری در شرق شهرستان لامرد قرار دارد . این امامزاده منتسب به احمد ابن موسی شاه چراغ می باشد .که دارای 1هکتار زمین وبقعه آن 20مترمربع می باشد.

*منطقه نمونه گردشگری امامزاده شاه فرج الله

این منطقه در 5 کیلومتری غرب شهر علامرودشت در کوههای روستای کهنویه در فاصله 70کیلومتری شهرلامرد واقع شده است ودارای 10هکتار زمین واز منتصبان به امام موسی کاظم (ع) می باشد.این منطقه دارای جاده آسفالته ،قابل دسترسی ودارای امکانات اولیه رفاهی وگردشگری است.

* منطقه گردشگري سادول :

اين منطقه در جنوب شهر لامرد واقع شده است از ویژگی این منطقه میتوان آب هوای خنک درتابستان ، آب روان و وجود نخلستان های همیشه سبز با پوشش گیاهی متنوع ومناسب نام برد.

* منطقه گردشگری تنگ خینه :

این منطقه در 1 کیلومتری لامرد واقع شده است از ویژگی این منطقه میتوان از آب روان و وجودقنات،چشمه، نخلستان های همیشه سبز و با پوشش گیاهی مناسب نام برد.

مجموعه تفریحی-گردشگری-تاریخی خفرویه:

در3کیلومتری جنوب غرب علامرودشت دارای رشته قنات ،کتیبه،آثارآتشکده همراه بانخلستان وطبیعت زیبا دردامنه کوه واقع است.

منطقه تفریحی-گردشگری تنگ خور:

دارای قنات ،چشمه ،نی زار،آسیاب های آبی،کاریز،نخلستان های انبوه،درکنارجاده ساحلی لامرد-هرمزگان دربخش اشکنان واقع است.

منطقه تفریحی- گردشگری آبگرم کلو:

این منطقه دارای چشمه آب خروشان،استخر،نی زارها،درجوارکوه ودرفاصله 1کیلومتری جنوب روستای پاقلات –توابع بخش اشکنان واقع وامروزه مکانی مناسب جهت تفریح-گردشگری وآبدرمانی اهالی مورداستفاده قرارمی گیرد.

*منطقه تجاری و گردشگری دهشیخ :

این منطقه در 5 کیلومتری شهر لامرد قرار گرفته و وجود بازارهایی با کالاهای متنوع اعم از خارجی و ایرانی، باعث شده که در طول سال به ویژه در ایام نوروز مسافرانی از تمام نقاط کشور از این منطقه تجاری ،گردشگری دیدن کنند.

منطقه تفریحی وگردشگری لته شرون:درفاصله 6کیلومتری شرق لامرد-جنوب روستای چاهنوسفلی آثارطبیعی چشمه -قنات -نی زارها-صخره های زیبا-نخل واقع است.

هیچ یک ازمناطق گردشگری فوق ثبت نگردیده ودارای پروانه نمی باشد.

 

صنايع دستي شهرستان لامرد :


مهمترین صنعت این مرز بوم در رشته صنایع دستی به شرح ذیل نام برد :

گلیم بافی --گبه بافی --قالی بافی --سفره بافی --حصیر بافی با برگ نخل --

خوس بافی --زنبیل بافی با برگ نخل --نوار بافی -- جاجین بافی --سب بافی --

خورجین بافی --رخ بافی -- زر بافی --جوال بافی-مختک ( گهواره کودک )

پرونگ با برگ نخل --چاکون با برگ نخل- –سیاه چادر- ساروج زنی – لباس تاجی ( لباس سنتی کودک)-تلی بافی

 

 


 

غذاهای سنتی:

ماجونMajoun:

یک نوع غذای محلی که در نقاط مختلف شهرستان لامرد به علت خواص مقوی که سیاه دانه به همراه ارده دارد برای صبحانه تناول می‌گردد با نام های ماجون - ماجين -معجون لامردی شناخته می شود و از ترکیب ارده، سیاه دانه و شکر و افزودن ادویه جات غذای محلی مقوی وخوشمزه تهیه و معمولا این نوع غذا که طبع گرم دارد در زمستان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

جُلاّب:jollab یک نوع غذای محلی می باشد که در نقاط مختلف شهرستان های لامرد از این غذا استفاده می کنند این غذ ابیشترجنبه دارویی داشته ،بسیارمقوی وبرای کمر درد مفیداست،درگذشته غذای اصلی زنان پس اززایمان بوده، تخم شاهی زنجبیل وشکرمواداولیه آن است.

- گويزه ( گوزه ،‌گونه Giviza

- او ماين (‌آب ماهي)- سرووروغن- تلیت دو(تریت دوغ)- نون نازک –ارین-رنگینک ازدیگرغذاهای سنتی لامرداست

)

صنایع ومعادن:

-کارخانه سیمان لامرد

-کارخانه آلومنیوم جنوب

-منطقه ویژه استقرارصنایع انرژی برلامرد

-گچ جنوب(اهل)

-معادن دولومیت –قراراست لامردبعنوان قطب منیزیم کشورباشد

واحدهای اقامتی ودفاترخدمات مسافرتی وجهانگردی:

-واحداقامتی قصرامیریه-بلوارشاهد-07152723081

-واحداقامتی حافظیه07152728043-خیابان 15 خردادمیدان شهدا

-دفترخدمات مسافرتی وجهانگردی افلاکیان-بلوارشاهد07152726005

-شرکت خدمات مسافرت هوایی،جهانگردی وزیارتی همسفران آسمان فارس07152723636

-دفترخدمات هواپیمایی وگردشگری هجرت آسمان چهارطاق07152724477-بلوارمعلم

بزرگان منطقه:

 

 


محیاء:عارف وشاعرمعروف منطقه درعصرصفویه-مدفون درروستای کال ازتوابع بخش اشکنان، شاعرقرن 11 هجری که مشهوراست فایزدشتستانی ازشعرهای ایشان تقلیدمیکرده است.

-آیت الله محمدباقرمحمودی:صاحب 34اثرفارسی وعربی و54جلدکتاب که معروفترین آن نهج السعاده فی مستدرک نهج البلاغه می باشدکه شهیدمطهری ازاین کتاب نفیس تعریف وتمجیدکردند.

-محقق علی رفیعی علامرودشتی:صاحب 26 اثرفارسی وعربی

تعزیه:

این شهرستان باداشتن 27گروه تعزیه وسابقه برگزاری 8سوگواره تعزیه کشوری عاشوراییان به قطب تعزیه جنوب کشورتبدیل وبعنوان یکی ازجاذبه های گردشگری مذهبی شهرستان شناخته شده است.

انواع خرما از محصولات مهم شهرستان به شمار می­آیند.

 

 

Statistics

زبان ها: 2
عضو: 353
خبر: 997
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5882761
ما 55 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج
farschtonews ttrr
s trtr