persian english
حمایت از کالای ایرانی

منوی اصلی---------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

ميز خدمات پرسنلي

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
9:29 سه شنبه 11
اردیبهشت 1397

مفاخر هنرهای سنتی وابسته به معماری دیار پارس

مفاخر هنرهای سنتی وابسته به معماری دیار پارسعباس کیوان شکوه

رشته فعالیت: گره چینی

تاریخ و محل تولد: 1332- شیراز

تحصیلات: دیپلم ریاضی (دانشجوی انصرافی مهندسی عمران)

سابقه فعالیت: 32 سال

شماره تماس: 09366471281

زندگینامه:

استاد عباس کیوان شکوه به تاریخ 23 مهرماه 1332 در شهر شیراز دیده به جهان گشود. تحصیلات خود را در این شهر تا مقطع دیپلم در رشته ریاضی به پایان رساند و برای اخذ مدارج بالاتر به ایالات متحده عزیمت نموده، در رشته مهندسی عمران مشغول به تحصیل شد اما این دوره تحصیلی وی ناتمام ماند.

این هنرمند که در هنرهای نقاشی و مجسمه سازی بدون بهره گیری از اساتید فن و به مدد ذهن خلاق و پویای خود به تبحر بالایی دست یافته است، در سال 1361 پس از بازگشت به میهـن در کنار پدر خود (استاد کریم کیـوان شکوه) حرفه ی نجاری و درودگری را به خوبی آموخت و با کمک این پشتـوانه ی هنری، شانس خود را در فـراگیری هنر گـره چینی چوب آزمـود که در این حرفه نیز خوش درخشید.

عباس کیوان شکوه در طول سالیان فعالیت خود سعی کرده تا آموخته هایش را برای آیندگان به یادگار گذارد و هم اکنون در حال نگارش مجموعه ای تخصصی درباره هنر گره چینی چوب است.

آثـار زیبای استاد کیوان شکوه بیشتر در مجموعه های خصوصی و به سفارش هنـردوستان بوده، همچنین ایشـان در نمایشگاه های مختلف صنایع دستی در استان و کشور حضور فعال داشته است.

ثمره ی تلاش این هنـرمند، آموزش دستان مشتاق و گیرنده هنرجویانی بوده است که اکنون هریک به مرحله اسـتادی رسیده اند، همچون: رضا کیوان شکوه، محمدعلی زارع، محمدعلی شیری و ... .

احمد شیشه گر

رشته فعالیت: کاشی هفت رنگ

تاریخ و محل تولد: 1328- شیراز

تحصیلات: سیکل

سابقه فعالیت: 50سال

شماره تماس: 09177087003

زندگینامه:

استاد احمد شیشه گر در سال 1328 در خانواده ای هنرمند در شهر شیراز پا به عرصه هستی گذارد. تحصیلات خود را تا پایان دوره ابتـدایی گذراند و سپس در کنـار پدر هنـرمند خود- استاد محمدعلی شـیشه گر- که او نیز این هنـر را از پدران خود آموختـه بود به فراگیری هنر ساخت کاشی هفت رنگ مشغول شد.

این هنرمند از سال 1350 به صـورت حرفه ای وارد بـازار کار شد و در کنار حرفه تولیدی خود با قلم فارس و سبک زندیه ، خالصانه این هنر را به مشتاقان و علاقه منـدان فراگیری آن آموخت که حاصـل این سخاوت استاد، شاگردانی بوده و هستند که خود به مرحله استادی رسیدند؛ همچون مهرزاد حسن پور و یداله کریم زاده.

اسـتاد احمد شیشه گر در همکاری خود با معـاونت صنایع دستی اداره کل میـراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، هنر طراحی و ساخت کاشی هفت رنگ را در قالب فیلم مستند- آموزشی کاشی هفت رنگ به نمایش گذارده است.

آثـار این هنرمند علاوه بر نمایشگاه های تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی، زینت بخش اماکن مذهبی، مساجد و بقاع متبرکه و حـرم های مطهـر ی همچـون مدرسه خان، مساجد وکیل و نصیرالملک در شیراز،حرم مطهر حضرت علی (ع) در نجف اشرف ، مرقد مطهر امام حسین (ع) در کربلا، حرم امام حسن عسکری (ع) در سامرا و حرم متبرک بزرگ بانوی صحرای کربلا حضرت زینب س)در دمشق (سوریه) می باشد.


محمود شرقی

رشته فعالیت: کاشی هفت رنگ

تاریخ و محل تولد: 1334- شیراز

تحصیلات: دیپلم

سابقه فعالیت: 40سال

شماره تماس: 09107006804

زندگینامه:

در سال 1334 در شهر شیراز دیده به جهان گشود، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را گذرانده و در رشته طبیعی موفق به اخذ مدرک دیپلم شد.

از حدود 40 سال پیش هنر کاشی هفت رنگ را نزد اساتیدی چون صدراله اوجی و احمد شیشه گر فراگرفت و ساله بعد که به درجه اسـتادی رسید، به نشانه پاسداشت ارزش مقام معلمی این اساتید، سخاوتمندانه هنر خود را در جان شیفته شاگردانش ریخت. شاگردانی چون مجتبی روستـا، آیت زارع، محبی(که نامـش را در یاد نداشت) و محمدرضـا آذر که بـرخی اکنون در زمینه هنـر کاشی هفت رنگ فعالند و بعضی این هنر را فقط در صندوقچه دل نگاه داشته اند.

از استاد شـرقی درباره حضورش در نمایشگاه ها که بپرسی، گویی رنجیده خاطر باشد اظهار می کند که "در هیچ نمایشگاهی حضور نداشته ام" اما آثار هنرمندانه این استاد در اماکن و بقاع متبرکه فراوانی در گوشه و کنار این شهر چشمان مشتاق خداجویان هنرشناس را در این فضاها نوازش می دهد، فضاهایی چون حسینیه آقاباباخانی، مسجد ابیوردی، حسینیه فاطمه الزهرا (س) و مدرسه خان.

کاظم جوریزی

رشته فعالیت: جوک کاری

تاریخ و محل تولد:1337 - شیراز

تحصیلات: سوم راهنمایی

سابقه فعالیت: 25سال

شماره تماس: 09173139509

زندگینامه:

کاظم جوریزی فرزند مرحوم استاد جواد جوریزی- پدر هنر جوک کاری در شیراز- است. وی که در سال 1337 در شیراز پای به دنیا نهاده، تحصیلات خود را پس از اتمام دوره راهنمایی رها کرد و به شوق یادگیری هنر پدری به محضر او شتافت. وی با پشتوانه ی سابقه هنر جوک کاری در خانواده، 25 سال است که به خلق آثار منحصر بفرد و زیبای جوک کاری مشغول است.

هنر جوک کاری از جمله هنرهای چوبی است که علی رغم تمام ظرافت، زیبایی و ارزشش تقریبا به دست فراموشی سپرده می شد و این تلاش پدر و پسر هنرمند جوک کار- زنده یاد استاد جواد جوریزی و استاد کاظم جوریزی- بود که آن را سرپا و زنده نگه داشت.

اسـتاد جوریزی در طی سال های فعـالیت خود شـاگردانی را نیز تربیت نمـوده، همچنین راهنمـای عملی و مشاور دانشجـویان رشته صنایع دستی و رشته های مرتبط در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده است.

ایـن هنرمند در بسیاری از نمایشگاه های صنـایع دستی در داخل کشـور حضور یافته و آثار او و پدرش در استان فارس و استان های همجوار زینت بخش اماکن مختلف است؛ نظیر: امام زاده ابن قاسم (بندر دیر)، حسینیه هاشمی و نارنجستان قوام. وی همچنین در حال انجام کار بر روی دری چوبی است که پس از اتمام به عنوان نمونه ای از این هنر ارزنده در ساختمان کنونی معاونت صنایع دستی فارس نصب خواهد شد.

 


جلال غلامی

رشته فعالیت: خاتم

تاریخ و محل تولد:1336 - شیراز

تحصیلات: ششم ابتدایی

سابقه فعالیت: سال

شماره تماس: 09173067478

زندگینامه:

استاد جلال غلامی هنرمند خاتم ساز شیرازی در سال 1326 در مهد خاتم- شیراز- دیده به جهان گشود. تحصیلات خود را تا پایان مقطع ابتدایی ادامه داد و در سال 1339 وارد حرفه خاتم سازی شد.

این استاد گرانقدر در طول سال های فعالیت خود ابداعات و باززنده سازی هایی را در زمینه هنر خاتم به انجام رساند که عبارتند از تولید خاتم هشت و خاتم پنج.

 


محمد ظریف صنایعی

رشته فعالیت: آینه کاری

تاریخ و محل تولد:1321 - شیراز

تحصیلات: ششم ابتدایی

سابقه فعالیت:60 سال

شماره تماس: : 09173130186

زندگینامه:

اسـتاد محمـد ظریف صنایـعی فرزند هنرمند آینـه کار محمدحـسن ظریف صنایـعی است. او در سال 1321 در شهر آینه های نمایانگر هنر شیراز- و در خانـواده ای که پسـر در پی پدر به آینه کاری پرداخته بود به دنیا آمد و 10 سـاله بود که تحت تعلیم پدر و تنها استادش به مدت 20 سال به فراگیـری این هنـر 200 ساله پرداختو همان گونه که این هنـر را از پدر آموخته، آن را به عنوان میـراثی گرانبهـا برای فرزنـدانش به یـادگار گذاشتـه است.انتخاب این هنر نه تنها به علت ادامه شغل پدر بلکه کمک به اقتصاد خانواده نیز بود .

او تا سال 1348 نزد پدر در حرم مطهـر حضرت احمد ابن موسی(ع) (شاهچراغ) به هنرنمایی پرداخت و پس از آن مستقل شد. در همان سال (1348) آینـه کاری حـرم حضرت سیدمیرمحمد (ع) را آغاز نمود که هفـت سـال به طول انجامید و در اثنای آن گاهی کارهای متفرقه ای نیز انجام داد.

استاد در شیوه کاری خود سبک پدر را ادامه داد ولی در کار گره، خطوط و منحنی ها (اسلیمی و ختایی) بیش از پدر کار کرده و تغییراتی را در جـهت پـیشرفت کار انجام داده است.استاد محمد ظریـف صنایعی در نمایشگاهی که در فرانـسه برگزار شده بود این هنر زیبا ی ایرانی را به صورت اجرای زنده(workshop ) به جهانیان معرفی نمود.او برای زنده نگهداشـتن این هنر ، رمـوز آن را به پسرش- ابراهیـم- به گونه ای آموخت که اکنون بسیاری از اماکن مذهبی کـشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس توسط او آینه کاری گردیده است .

هنـرنمایی اسـتاد ظـریف صنـایعی تـحت نظارت سـازمان حج و اوقاف را در امـاکن و بناهای شیـراز و فـارس نظیـر امام زاده پیـرمراد در اسـتهبان، امامزاده سـیدابوالقاسم در داراب، گنبـد سبـز لار، نظـرگاه ابـوالفضل در لار، حسینیه ابـوالفضل در گراش، بقعه سیدتاج الدین قریب و حرم سید علاء الدین حسین در شیراز می توان دید.

 


محمد حقیریان

رشته فعالیت: معماری سنتی

تاریخ و محل تولد:1323 - شیراز

تحصیلات: -

سابقه فعالیت:40 سال

شماره تماس: : 09171125265

زندگینامه:

استاد محمد حقیریان در سال 1332 در دیده به جهان گشود و به دلیل علاقه وافر خود به معماری این حرفه را فراگرفت و سال ها به فعالیت در این زمینه پرداخت.

او از سال 1352 تا 1384 به عنـوان پیمانکار ناظر در امر مرمت ابنیه تاریخی شیراز و فـارس با اداره کل میراث فرهنگی فـارس همکاری ارزنده ای داشته و از فعالیت های شاخص وی می توان به مرمت ارگ کریم خان، مسجد وکیل و منزل نصیرالملک اشاره داشت.

استاد حقیـریان در سال های اخیر به دلیل کسـالت نتوانسته به امر خطیر مرمت بناهای تاریخی بپردازد اما سه فرزند ایشان پا بر جای پای پدر نهاده و علم و هنر او را ادامه می دهند.

 


محمودرضا شبیه

رشته فعالیت: حجاری سنتی

تاریخ و محل تولد: 1343 - شیراز

تحصیلات:

سابقه فعالیت:35 سال

شماره تماس: : 09177179850

زندگینامه:

استاد محمد جواد شبیه از صنعتگران پیشکسوت در هنرهای وابسته به معماری است که در سال 1343 در شیراز به دنیا آمد .او با توجه به علاقه ای که به هنر و شغل پدر و برادرانش داشت از 12 سالگی وارد حرفه حجاری گردید ، حرفه ای سخت اما زیبا .

وی با تلاش و هـمت و یاری گـرفتن از تجـارب پـدر و برادران خود مهارت خود را تا حدی ارتقاء بخشید که در سال 1368 به عنوان یک استاد در این حرفه شناخته گردید .

استاد محمد جواد شبیه در دوران حرفه ای خود سعی نمود این هنر زیبا را در خانواده ماندگار و زنده نگه دارد لذا فرزندان برادر و خواهر خود ( محمد رضا حبیب هادی امیر ) را آموزش داد .

امـروزه درهای ورودی باب القبلـه در کربلا، جـرزهای حرم حضـرت امام رضـا (ع)، حرم امام موسی ابن جعفر (ع)، گره کاری کمربندی سـقف حرم امام موسی کاظم(ع) در کاظمین ، سنگ مرقد حضرت فاطمه معصومـه (س)، سنگ مرقدحضرت آیـت الله مرعشی نجفی و آیت الله گلپایگانی در قم و آیت الله یثربی در کاشان و محراب مقرنس بسیاری از مساج گرگان بیانگر هنرمندی این استاد هستند .

استاد شبیه در بسیاری از نمایشگاه ها شرکت نمودند و تقدیر نامه های گوناگونی نیز دریافت داشته اند .

 


محمدعلی شکرخند

رشته فعالیت: گره چینی

تاریخ و محل تولد: 1351 استهبان

تحصیلات: نهم (نظام قدیم)

سابقه فعالیت:70سال

شماره تماس: : 09173874378

زندگینامه:

استاد شکـرخند متولد 1316 از سن 8- 7 سالگی نزد اساتیدی چون مرحـوم حاج مصطفی و سید نوری هنر گره چینی را فراگرفت و پس از رسیدن به مرحله استادی و ورود به بازار کار شاگردانی چون خودش هنرمند را تربیت کرد که در این میان فرزندانش عبدالرضا و جاسم همچنان در کنار پدر به هنرنمایی مشغولند.

از آثـار ایـن خـانواده هنـرمند می توان به گـره چینی ها و ارسی های عمـارت باغ عفـیف آباد، ارگ کـریم خانی، مـوزه نارنـجستان، خانه فروغ الملک (موزه مشکین فام)، عمارت دیوانخانه، مدرسه خان و مسجد نصیرالملک در شیراز و آثاری در استهبان، جهرم و دزفول اشاره داشت.

اسـتاد شکرخند چندیـن در و صندوقـچه برای قبور ائـمه اطهار سـاخته یا در دسـت سـاخت دارد نظیـر: چهار صندوقـچه قبر برای حرمین عسکریین در سامرا- مرقـد امام هادی(ع)،امام حـسن عسکری(ع)، حکیمـه خاتون(س) و نرجـس خاتون(س)- صندوق مقبره امامین جوادین امام موسی ابن کاظم (ع) امام محمد تقی جواد (ع)- و درب حرم دلاور صحرای کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع).

 


جلیل غلام زاده

رشته فعالیت: حجاری سنتی

تاریخ و محل تولد: 1340- فسا

تحصیلات: ابتدایی

سابقه فعالیت:20سال

شماره تماس: : 0917307253

زندگینامه:

اسـتاد جلیل غلام زاده هنـرمند فعـال در رشته حجـاری سنتی به سال 1340 در شهر فسا به دنیا آمد و پس از گذراندن سـه سال در مقطع ابتدایی از آنجایی که شیفته آموختن هنر بود، مدرسه را رها کرد و به محضر اساتید فن برای فراگیری هنر حجاری سنگ شتافت.

او در این راه از راهنمایی های استاد خلیل روان بهره جست و بیش از 20 سال است که در این هنر اصیل به صورت حرفه ای فعالیت دارد.

اسـتاد غلام زاده همانگونه که هنر حجاری را آموخت، سـخاوتمندانه آن را به مشتاقان یادگیـری اش سپـرد و در این رهگـذر برادران و برخی از اعضای خانواده اش نیز این هنر را آموختند و متبحر و کارآزموده شدند.

حاصل هنر استاد جلیل غلام زاده محـراب های سنگی و سردرهای بسیاری از مساجد استان و حرم شاهـچراغ (ع) است که به هنر حجاری زیور شده اند.

 


رضا کیوان شکوه

رشته فعالیت: گره چینی

تاریخ و محل تولد: 1342- شیراز

تحصیلات: دیپلم

سابقه فعالیت:32سال

شماره تماس: : 0917307253

زندگینامه:

استاد رضا کیوان شکوه که در یک خانواده ی هنرمند به دنیا آمده بود پس از اتمام تحصیلات و گرفتن دیپلم خود در سال 1361 صنعتگـری را برای امـرارمعاش خود برگزید و در نزد پدر خود استاد کریـم کیوان شکوه که یکی از استادان برجسته ی گره چین بود، هنر گره چینی را فرا گرفت .

توانایی های او در فـرا گیری و شـیوه آموزش پـدرش سبب گـردید که تنها پـس از 6 سال و از سـال 1367 از چنـان مهـارتی در گره چینی برخوردار گردد که او را به عنوان یک استاد بپذیرند .

او نه تنها در کار گره مهارت بسیار یافت بلکه با توجه به علاقه زیادی که به سه تار داشت ساخت این ساز سـنتی را به سرعت فـرا گرفت و به درجـه ای از مهارت رسید که هم اکنون اسـتادان بنامی چون طلایی ، شـعاری ، بابایی و علی زاده از سه تارهای ساخت او استفاده می کنند .

محمد شیری از جمله شاگردانی است که استاد در زمینه گره چینی آموزش داده است .

بیشتر کارهای استاد رضا کـیوان شکوه در منازل و اماکـن خصوصی و به سفارش شخصی ساختـه شده و قـرار دارند.او هم اکنون نه تنها به فعـالیت در هنـرهای گـره چینی و ساخت ساز در کارگاه خـود مشغـول است، بلکه تعداد زیادی از هنرجویان مشتاق را به روش اسـتاد و شاگردی تعلیم می دهد .

 


عبدا لعلی قدرت

رشته فعالیت: گره چینی

تاریخ و محل تولد: 1332- شیراز

تحصیلات: دیپلم

سابقه فعالیت:45سال

شماره تماس: : 09173139386

زندگینامه:

اسـتاد عبدالـعلی قدرت در سال 1332 در شهر شیـراز به دنیا آمد و در 16 سالگی، هم زمان با تحصیـل، جهت رفع نیازهای اقتصادی خانواده وارد کار صنایـع دستی گردید و نزد پدر خود غلامـرضا قدرت که از صنعتگـران گره چین بود آموزش این هنر زیبا را فرا گرفت .

وی با توجه به روش آموزش پدر و همچنین بهره گیری از تجربیات استاد جعفر طالبان پور و سعی و تلاش خود از سال 1353 کار گره چینی سنتی را به صورت حرفه ای و با مهارتی خاص دنبال نمود.

استاد عبدالعلی قدرت در طی دوران فعـالیت خود شـاگردان بسیـاری را آموزش دادند که از این میـان به آقایان محسن شارخ و صمد نوری زاده می توان اشاره کرد .

از آثار منحصر بفرد این استاد می توان به کار هشت لنگه چهار گل که هم اکنون در حسینه اعظم و بسیاری از درب و پنجره -هایی که در اماکن خصوصی و شخصی هستند اشاره داشت.

استاد قدرت با شرکت در بسیاری از نمایشگاه های صنایع دستی و ارائه هنر خود ، مردم را با این هنر زیبا و دل انگیز آشنا نمود و از این جهت لوح های تقدیر و یاد بود بسیاری از مسئولین کشوری دریافت نموده اند .

او از جمله استادانی است که در کنار فعالیت تولیدی در کارگاه شخصیخود،با هدف احیاء این هنر ارزنده، آن رابه شیوه استاد و شاگری به بسیاری از مشتاقان فراگیریش آموزش می دهد.

 


عباس نقاش

رشته فعالیت: نقاشی دیواری و گل و مرغ

تاریخ و محل تولد: 1305- شیراز

تحصیلات

سابقه فعالیت:70سال

شماره تماس: : 09179351470

زندگینامه:

اسـتاد عباس نقـاش از هنرمندان برجستـه و پیشکسوت نقاشی سنتی دیواری و گل و مرغ است که در سال 1305 در شیراز به دنیا آمد.او با توجه به علاقه وافری که به هنر خصوصا ً هنر نقاشی داشت از همان کودکی حرفه پدر را برگزید و پا به پای پدر این حرفه زیبا را دنبال کرد .45 سال کار کردن در کنار پدر و محمد جعفر نقاش سبب گردید که در سال 1350 اولین کار حرفه ای او سقف حسینه قوام را زینت بخشد.

پس از آن سقف و دیوارهای اماکن تاریخی همچون باغ عفیف آباد، باغ ارم، حمام آقا بابا خان، شاهزاده حسین و بسیاری دیگر از اماکن و ابنیه عمومی یا شخصی- فضایی شد برای هنر نمایی این استاد تا با ظرافت قلم و رنگ های گوناگون نقوش زیبای ترنج ، اسلیمی ، ختایی و گل و مرغ را زنده نگهدارد .

در طی دوران فعالیت استاد عباس نقاش، شاگردان بسیاری را تعلیم داد که از آن جمله می توان خواهرزاده اش- محمد علی پرواز، اسدالله، حاجی عسکر و صمد عقاب را نام برد.

 


امرالله سیرجانیان

رشته فعالیت: کاشی معقلی

تاریخ و محل تولد: 1327- شیراز

تحصیلات:ششم ابتدایی

سابقه فعالیت:60سال

شماره تماس: : 09171063424

زندگینامه:

استاد امرالله سیرجانیان از صنعتگران پیشکسوت هنرهای سنتی وابسته به معمـاری است که نزدیک به 60 سال در رشـته های زیبای گره کاشی (معقلی)، مقرنس و کاربندی فعالیت دارد.

وی که در سال 1327 در یک خانواده پر جمعیت بدنیا آمد (12 خواهر و برادر) مجبور شد تحصیلات خود را فقط تا ششم ابتدایی دنبال کند و سپس برای کمک به خانواده وارد بازار کار شود و به همین دلیل از سن 12 سالگی زیر نظر دائی های خود آقایان شعبان و فتـح الله عـدل آسا که از اسـتادان کاربنـدی و گـره کاشی بودند این هنـر را فرا گرفت و رفته رفته بر مهـارت خود افزود تا در سن 18 سالگی که خود یک گره کار و کاربند حرفه ای گردید.

او در طی دوران فعـالیت خود شـاگردان بسیـاری را آموزش داد که در بین آنها به مرحـوم رضا و رسول سیرجانیان ( برادرانش) و همچنین اکبر آهنگ می توان اشاره نمود .

از کارهای خاص و زیبای استاد سیرجانیان می توان به کاربندی ، مقرنس کاری و گره کاشی اماکنی چون ایوان شاه چراغ (ع) ، قدمگاه حضرت اباالفضل، آستانه سید علاء الدین حسین و بسیاری از اماکن مذهبی و تاریخی اشاره نمود .

نمایشگاه های بسیاری همچون نمایـشگاه باغ عفیف آباد ، باغ جـنت ، تهـران ، تبریـز و ... محل هایی بودند که هنرهای زیبای این استاد پـیشکسوت عموم مردم و هنـردوستان و هنرجویان با گره کاشی ، کاربندی و مقرنس کاری بیشتر آشنا شدند و ثمره هنرنمایی استاد در این نمایشگاه ها لوح های تقدیر و یاد بودی است که به مناسبت های مختلف از مسئولین کشور دریافت نموده اند.

استاد سیرجانیان علاوه بر فعالیت در مرمت انبیه و اماکن تاریخی به آموزش شاگردان به روش استاد و شاگردی مشغول است و با تمام مشغله کاری و کهـولت سن پذیرای بسیاری از دانشجویان هنرو معمـاری است که روزانه برای یادگیری اصولی این هنرها و رفع ابهام و اشکال به وی مراجعه می کنند.

این هنرمند ارزنده در حال حاضر در شاه چراغ و مسجدالنبی مشغول به فعالیت و معتقد است مرمت اماکن تاریخی سهم بسزایی در ماندگاری این هنرها ایفا می کند.

 


سیدقاسم پوشکان

رشته فعالیت: چلنگری

تاریخ و محل تولد: 1310- شیراز

تحصیلات:-

سابقه فعالیت:70سال

شماره تماس: : 37394508- 071

زندگینامه:

استاد امرالله سیرجانیان از صنعتگران پیشکسوت هنرهای سنتی وابسته به معمـاری است که نزدیک به 60 سال در رشـته های زیبای گره کاشی (معقلی)، مقرنس و کاربندی فعالیت دارد.

وی که در سال 1327 در یک خانواده پر جمعیت بدنیا آمد (12 خواهر و برادر) مجبور شد تحصیلات خود را فقط تا ششم ابتدایی دنبال کند و سپس برای کمک به خانواده وارد بازار کار شود و به همین دلیل از سن 12 سالگی زیر نظر دائی های خود آقایان شعبان و فتـح الله عـدل آسا که از اسـتادان کاربنـدی و گـره کاشی بودند این هنـر را فرا گرفت و رفته رفته بر مهـارت خود افزود تا در سن 18 سالگی که خود یک گره کار و کاربند حرفه ای گردید.

او در طی دوران فعـالیت خود شـاگردان بسیـاری را آموزش داد که در بین آنها به مرحـوم رضا و رسول سیرجانیان ( برادرانش) و همچنین اکبر آهنگ می توان اشاره نمود .

از کارهای خاص و زیبای استاد سیرجانیان می توان به کاربندی ، مقرنس کاری و گره کاشی اماکنی چون ایوان شاه چراغ (ع) ، قدمگاه حضرت اباالفضل، آستانه سید علاء الدین حسین و بسیاری از اماکن مذهبی و تاریخی اشاره نمود .

نمایشگاه های بسیاری همچون نمایـشگاه باغ عفیف آباد ، باغ جـنت ، تهـران ، تبریـز و ... محل هایی بودند که هنرهای زیبای این استاد پـیشکسوت عموم مردم و هنـردوستان و هنرجویان با گره کاشی ، کاربندی و مقرنس کاری بیشتر آشنا شدند و ثمره هنرنمایی استاد در این نمایشگاه ها لوح های تقدیر و یاد بودی است که به مناسبت های مختلف از مسئولین کشور دریافت نموده اند.

استاد سیرجانیان علاوه بر فعالیت در مرمت انبیه و اماکن تاریخی به آموزش شاگردان به روش استاد و شاگردی مشغول است و با تمام مشغله کاری و کهـولت سن پذیرای بسیاری از دانشجویان هنرو معمـاری است که روزانه برای یادگیری اصولی این هنرها و رفع ابهام و اشکال به وی مراجعه می کنند.

این هنرمند ارزنده در حال حاضر در شاه چراغ و مسجدالنبی مشغول به فعالیت و معتقد است مرمت اماکن تاریخی سهم بسزایی در ماندگاری این هنرها ایفا می کند.

 


احمد ظریف صنایعی

رشته فعالیت: آینه کاری

تاریخ و محل تولد: 1324- شیراز

تحصیلات:

سابقه فعالیت:60سال

شماره تماس: : 09173385141

زندگینامه:

استاد احمد ظریف در سال 1324 در یک خانواده هنرمند و صنعتگر در شیراز بدنیا آمد.او که پدر ، پدر بزرگ و عمویش از استادان بزرگ آینه کاری بودند از سن 7 سالگی به عنوان شاگرد آینه کار وارد این حرفه هنری گردید .

حضور در کنار استادانی همچون استاد محمـد ظریف صنایعی (پدرش) ، استاد محمد ظریف صنایعی (پدر بزرگش) و استاد حسین ظریف صنایعی (عمویش) عاملی بود که سبب گردید او در سن 14 سالگی به عنوان یک آینه کار ماهر آینه کاری حـرم شاهچـراغ را شروع کند و پس از آن صحن های حرم امام رضا(ع) ، سید علاء الدین حسین (ع) آستانه و 37 مسجد و امامزاده را با آینه های رنگی و نقوش سنتی بیاراید .

تبحر او در آینه کاری سنتی بحدی بود که با وجود آنکه هیچوقت فرصت مدرسه رفتن و کسب علم را نیافت، در سال 1393 موفق به کسب مدرک درجه 1 هنری در هنر آینه کاری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور گردید.

ارزش کارهای او نه تنها در ظـرافت آینه کاری هایش بلکه استفاده از نقوش اسـلیمی ، رسمی، مقرنس و ترکیب بندی آنها است.او هنر خود را بگونه ای به پسرش - محمد رضا- انتقال داد که هم اکنون یکی از آینه کاران برجسته محسوب می گردد.

 


Statistics

زبان ها: 2
عضو: 353
خبر: 997
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5882773
ما 57 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج
farschtonews ttrr
s trtr