persian english
حمایت از کالای ایرانی

منوی اصلی---------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

ميز خدمات پرسنلي

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
9:29 سه شنبه 11
اردیبهشت 1397

فعاليتها و عملكرد اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس


استان فارس را به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد آن ، نگین فرهنگ ایران زمین نامیده اند . این استان با داشتن 2821 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و 4 اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی رتبه نخست کشور را به لحاظ وجود آثار تاریخی و فرهنگی دارا می باشد .

وجود آثار شاخصی مانند مجموعه های جهانی پاسارگاد و تخت جمشید ، باغ ارم ، شهرهای تاریخی انشان و ملیان از دوران عیلامی ، شهرهای تاریخی پارسه و پاسارگاد از دوره هخامنشی و شهرهای استخر ، بیشاپور ، گور ، سرمشهد ، دارابگرد و 30 نقش برجسته از دوران ساسانی نشان از اهمیت تاریخی این استان دارد .

درخشش دو چهره تابان جان ادب " حافظ و سعدی " و بسیاری از نام آوران ادب و اندیشه ، بر تارک استان فارس و وجود مساجد زیبا ، مرقد مطهر حضرت شاهچراغ ( ع ) و بقاع متبرکه متعدد و محوریت شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت ( ع ) ، موقعیت بسیار ویژه ای را در بین سایر استان های کشور به این استان داده است .

وجود جاذبه های طبیعی منحصر به فرد که تا کنون بیش از 400 جاذبه آن شناسایی و 84 منطقه آن به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده اند ، استان فارس را به عنوان یکی از فرصتهای مهم سرمایه گذاری در ایران معرفی می کند .

علاوه بر همه این  موارد ، رواج  117 رشته از 244 رشته صنایع دستی کشور با حضور 385 هزار صنعتگر در آن از پتانسیل بسیار بالای استان فارس در حوزه صنایع دستی حکایت می کند . دستان توانگر هنرمندان خاتم کار این دیار ، اولین خاتم کاری های تاریخ هنر خاتم کاری را به بخش های مختلف ایران و جهان فرستاده اند و نیز فرهنگ اصیل عشایر فارس و هنر بی بدیل بافته های عشایری آن در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود .

در این بین اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس همواره کوشیده است تا با تمام بضاعت خود گامی در خور و شایسته این همه توانمندی و قابلیت بردارد و با شناسایی ، حفاظت و معرفی همه جانبه جاذبه های تاریخی ، فرهنگی، مذهبی و طبیعی موجود استان رسالت خود را به نحو احسن  به انجام رساند .

 

Statistics

زبان ها: 2
عضو: 354
خبر: 998
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5895185
ما 27 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج
farschtonews ttrr
s trtr