persian english
اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

منوی اصلی

ميز خدمات پرسنلي

 

 

دانلود نرم افزارهای کاربردی
آنتی ویروس

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
10:29 یکشنبه 12
آذر 1396
پویش مبارزه با سرطان


rahbar rd ستادخدمات سفر1 ستادخدمات سفر2 ستادخدمات سفر3 ستادخدمات سفر4

کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس

farschtonews ttrr

کشف دو ساختار جدید ناشناخته در چهارمین فصل کاوش محوطه جهانی پاسارگاد

کشف دو ساختار جدید ناشناخته در چهارمین فصل کاوش محوطه جهانی پاسارگاد

در چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی مشترک هیات ایران و فرانسه ساختارهای جدیدی در محوطه حفاظت شده میراث جهانی پاسارگاد کشف شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس،چهارمین فصل از کاوش بزرگ بررسی ها و مطالعات علوم میان رشته ای در باستان شناسی، توسط هیئت مشترک باستان شناسی ایران-فرانسه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان شناسی، گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، دانشگاه لیون 2"مرکز ملی پژوهش-های علمی فرانسه (CNRS)" از تاریخ 25 مهر ماه تا 28 آبان ماه سال جاری در محوطه و دشت میراث جهانی پاسارگاد، انجام شد.

بنابراین گزارش کوروش محمد خانی سرپرست هیات ایرانی در تشریح نتایج به دست آمده گفت: در این فصل از فعالیت ها حدود 25 هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت که با انجام این فصل، قسمت بزرگی از نقشه مغناطیسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد تکمیل گردید.

وی اظهار داشت: در این فصل علاوه بر تکمیل تر کردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی های مغناطیسی به طرف آرامگاه کورش ادامه داده شد تا از وجود و یا عدم وجود ساختارهای زیر سطحی در بین کاخ ها و آرامگاه کورش اطمینان حاصل شود.

سرپرست هیات ایرانی ادامه داد: نتایج اولیه در این بخش از کاوش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته گردید که بسیار حائز اهمیت است ولی از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل تر شدن مطالعات نمی توان صحبتی به میان آورد زیرا تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت وجود نداشته است.

محمد خانی افزود: در این کاوش برای تعیین عمق و چگونگی شکل استخر آب جنوب شرقی محوطه که قبلا در بررسی های مغناطیسی کشف گردیده بود، بررسی های ژئوالکتریک و توموگرافی توسط هیئت مشترک ایران و آلمان انجام شده است. همچنین برای تعیین عمق کانال های آب باغ نیز، سونداژهای الکتریکی چندی در باغ سلطنتی صورت گرفت.

سرپرست هیات ایرانی عنوان کرد: در خصوص مطالعات گیاه باستان شناسی و گرده شناسی نیز، نمونه برداری هایی از محوطه پاسارگاد انجام شد که هدف از آن، بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد است.

به گفته وی نتایج اولیه حکایت از وجود گرده در لایه هایی رسوبی دارد که منجر به ادامه مطالعات و بررسی های دیرین اقلیم شناسی در این قسمت و پیگیری برای انجام مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه شد.

محمدخانی مطالعات زمین باستان شناسی در محوطه و دشت پاساگاد با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه ، نمونه برداری های مختلفی از تراس های رودخانه پولوار مطالعات لندسکیپ چشم انداز باستان شناسی دشت پاسارگاد با حضور متخصصان باستان شناسی چشم انداز از ایران-فرانسه و ایتالیا ، بررسی های باستان شناسی و چشم انداز تدفینی دشت پاسارگاد، بررسی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت، بررسی های توپوگرافی باستان شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد، تکمیل نقشه دقیق توپوگرافی باستان شناسی محوطه و انجام بررسی های توپوگرافی در دشت پاسارگاد را از دیگر محورهای چهارمین فصل از این کاوش مشترک دانست.

گفتنی است بررسی های علوم میان رشته ای در باستان شناسی محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگترین طرح های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با حضور متخصصان ایرانی و بین المللی انجام می شود. بررسی های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال 1378 به سرپرستی دکتر رمی بوشارلا آغاز و در دور دوم تفاهم نامه مشترک میان دانشگاه لیون 2 فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، سرپرستی پژوهش ها به عهده دکتر کورش محمدخانی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتر سباستین گندت از مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه" دانشگاه لیون 2" قرار گرفته است.این تفاهم نامه پنج ساله از سال 1394 شروع و تا سال 1399 ادامه خواهد داشت.

Statistics

زبان ها: 2
عضو: 306
خبر: 2035
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5329569
ما 54 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج

farschtonews ttrr


کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل

میراث فرهنگی ،صنایع دستی و

گردشگری فارس

------------------------------------------------


 

ستادمرکزی هماهنگی خدمات سفر استان

------------------------------------------------

کانال تلگرام شورای اقامه نماز

s trtr