persian english
اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

منوی اصلی

ميز خدمات پرسنلي

 

 

دانلود نرم افزارهای کاربردی
آنتی ویروس

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
10:29 یکشنبه 12
آذر 1396
پویش مبارزه با سرطان


rahbar rd ستادخدمات سفر1 ستادخدمات سفر2 ستادخدمات سفر3 ستادخدمات سفر4

کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس

farschtonews ttrr

درختان کهنسال شهرستان بوانات استان فارس

شهرستان بوانات استان فارس می تواند در ردیف اول ثبت درختان کهنسال کشور از لحاظ تنوع شود

درخت در فرهنگ مردم بوانات حرمت ويژه اي دارد و بدون شک يکي از شاخصه هاي اصلي شهرستان بوانات که از دير باز زبانزد خاص و عام بوده، وجود درختان سر به فلک کشيده اين خطه مي باشد.

البته اگر چه کارکرد درختان در بوانات با سايه و بهره آنان در زندگي مردم متبلور شده است، اما با گذشت روزگار اين کارکرد بر ساختارمعنوي و شکل زندگي مردم، مفهومي به مراتب ژرف تر پيدا کرده است تا آنجا که هنوزهم کمتر روستا يا آبادي در بوانات يافت مي شود که نمونه اي از درختان مورد احترام را درخودنداشته باشد.

اگر چه اين درختان در نوع و گونه متفاوتند ولي درباورعامه مردم داراي ويژگيها و کارکردهاي تقريبا يکساني مي باشند. به عنوان مثال همان اندازه که چنار ياعلي در قدمگاه محمد حنفيه سوريان در بخش مرکزي کارکرد دارد درختان طاقو(چرب شيرين) در محمد حنفيه قلات بخش سرچهان نيز دارد يا درختان بيد چشمه روستاي اهل کوه، همان مقدار قابل احترام هستند که درخت پير گز در روستاي منج بخش مزايجان. از نمونه هاي ديگر درخت معروف بنه در منطقه چاه بنه بخش مرکزي و همينطور درخت بنه شاهزاده ابوالقاسم، درخت بيد چنار ده زيارت، درختان چنار دوازده امام در روستای تاریخی شيدان،درختان چشمه پيرکدوئيه، درخت بيد منطقه درون،درختان چنار سيد معصوم و دوازده امام سيمکان و يا ده ها درخت کهنسال مورد احترام که در جاي جاي بوانات قد برافراشته اند.

همه اين درختان داراي ويژگي هاي نزديک به هم و يکساني مي باشند و اهالي از آسيب رساندن و يا بريدن و حتي در برخي موارد از قطع سرشاخه اي کوچک از آنها خودداري مي کنند. چرا که معتقد هستند آسيب رساندن به درختان زيان هاي عمده و خاصي در بر خواهد داشت.

به هر حال درختان از گذشته هاي دور نزد اهالي بوانات گرامي و قابل احترام بوده و هستند و توانسته اند نقش ارزشي خود را در ابعاد مختلف زندگي مردم حفظ کنند چرا که مردم بوانات براي درختان يک روح ماورايي قائل هستند و به طرز شگفت آوري خود را ملزم به رعايت عقايد و باورهاي خاص مي دانند. از نظر اين مردم، درختان نماد زندگي، مظهر اعتلا، استواري، استقامت ، عشق، برکت، و در يک کلام سمبل زندگي و واسطه ميان انسان و الوهيت هستند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس به نقل از حسین پور اسد مسئول اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوانات، خوشبختانه کار مستند نگاری ثبت درختان کهنسال با تخصيص اعتبار از محل 2% نفت وگازسال 95 انجام و پرونده های آن جهت ثبت در میراث طبیعی کشور تهیه شده است که بر اساس نظر مشاوران و کارشناسان اداره کل ميراث فرهنگي استان فارس، با ثبت پرونده های این درختان ، شهرستان بوانات در رديف اول ثبت درختان کهنسال کشور به لحاظ تعداد و تنوع قرار خواهد گرفت.

Statistics

زبان ها: 2
عضو: 306
خبر: 2036
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5342154
ما 51 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج

farschtonews ttrr


کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل

میراث فرهنگی ،صنایع دستی و

گردشگری فارس

------------------------------------------------


 

ستادمرکزی هماهنگی خدمات سفر استان

------------------------------------------------

کانال تلگرام شورای اقامه نماز

s trtr