persian english
اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال

منوی اصلی

ميز خدمات پرسنلي

 

 

دانلود نرم افزارهای کاربردی
آنتی ویروس

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------

--------------------------------------

پیوندها

 

 

 

 

آخرین تاریخ به روز رسانی تارنما


ساعت روز ماه سال
7:29 چهارشنبه 25
مرداد 1396

rahbar rd ستادخدمات سفر1 ستادخدمات سفر2 ستادخدمات سفر3 ستادخدمات سفر4

کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس

farschtonews ttrr

ورود ارزیابان یونسکو به شهرستان فیروزآباد استان فارس

سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۹ بعدازظهر

ناظران یونسکو امروز ۴ مهر ماه سال جاری، به منظور بازدید و بررسی میدانی و تخصصی از آثار شاخص پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروز آباد، وارداین شهرستان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این هیات امروز شرایط فنی و اقدامات اجرایی صورت گرفته در قلعه دختر، آتشکده و شهر گور فیروزآباد را بررسی و در ادامه ماموریت ۴ روزه خود از آثار و بناهای ارزشمند ساسانی شهرستانهای کازرون و سروستان نیز دیدن خواهند نمود.
بنا بر این گزارش اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان پس از پیروزی بر اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی شهر گور را مقر حکومت خود قرار داد . این شهر چهار دروازه (مهر یا میترا در شرق، بهرام در غرب، هرمز در شمال و اردشیر در جنوب) داشته است که به وسیله خندق و حصاری خشتی به عرض ۵۰ متر محصور می شده است .
در وسط این شهر مناری چهار گوش به ارتفاع ۳۰ متر با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ ساخته شده که کارکردهای گوناگونی برای آن در نظر گرفته شده است که می توان به نماد قدرت مرکزی برای ساخت شهر به شکل دایره ، محل ارتباط قلعه دختر ، محل نیایش اشاره کرد . در اسناد تاریخی آمده است ساخت شهر بغداد از این شهر الگو برداری شده است. اثر مذکور در شهریور ۱۳۱۰ به شماره 17به ثبت ملی رسیده است. قلعه دختر فیروزآباد نیز با پیشینه تاریخی ۱۸۰۰ ساله در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده ومربوط به دوره ساسانیان و اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان می باشد این بنای تاریخی به عنوان یک کاخ و دژی محکم و استوار در پیروزی اردشیربابکان بر اردوان پنجم اخرین پادشاه اشکانیان نقش موثری ایفا کرده است. مصالح این بنا گچ وسنگ لاشه می باشد. این قلعه در سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۶۹ به ثبت ملی رسیده است وتلاشها برای ثبت جهانی آن ادامه دارد. همچنین کاخ اردشیر یا بنای موسوم به آتشکده
با طول ۱۱۶ متر و عرض ۵۵ متر یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر به شــمار می رود کــه از سنگ پاره و ملات گچ ساخته شده و نمای آن از شمال متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به بــرم پیر (قمپ و خنب) است و آب زلالی از آن جوشیده وجاری می گردد. این کاخ به شماره۸۹ در آذر ماه ۱۳۱۰ درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
گفتنی است شهرستان فیروزآباد دارای 107 اثر ثبت ملی است که تلاشها برای ثبت جهانی ۳ اثر شاخص آن" قلعه دختر، شهر گور، آتشکده" درقالب طرح محور ساسانی در دست اجرا است.

Statistics

زبان ها: 2
عضو: 297
خبر: 1981
وب لینك: 7
بازدید كننده: 5158725
ما 26 میهمان آنلاین داریم

 

 

نظر سنجي

به نظر شما خدمات انجام شده در بافت تاریخی شیراز تا چه حد رضایت بخش است؟

نتایج

farschtonews ttrr


کانال تلگرام روابط عمومی اداره کل

میراث فرهنگی ،صنایع دستی و

گردشگری فارس

------------------------------------------------


 

ستادمرکزی هماهنگی خدمات سفر استان

------------------------------------------------

کانال تلگرام شورای اقامه نماز

s trtr